Rättegången i Arbetsdomstolen i Paris är exceptionell. Både på grund av ärendets art och antalet klagande. 849 marockanfödda löntagare har stämt järnvägsbolaget SNCF.
På 70-talet hade Frankrike stort behov av arbetskraft. 2 000 marockaner rekryterades för att sköta grövre sysslor hos järnvägsbolaget.
Många av dem har stannat. Vissa har gått i pension. Andra är i slutet av sin yrkesbana. Men ingen har kunnat göra karriär, säger advokaten Clélie de Lesquen-Jonas.
– 100 procent har blivit kvar inom de lägsta graderna på företaget. Av deras franskfödda kollegor är motsvarande siffra tre procent.
Inom SNCF har det alltid funnits flera kategorier löntagare. De marockanska arbetarna har anställts enligt villkor som gäller det privata näringslivet. Bara franska medborgare kunde tidigare få status som statsanställda.
Men enligt advokaten står det uttryckligen i anställningskontrakten att arbetarna ändå skulle behandlas som sina infödda arbetskamrater.
– Men de har sällan fått vidareutbildning. Ibland har de fått mer kvalificerade arbetsuppgifter, men inte stigit i hierarkin, säger hon.
Facket vill se regeländring
Skillnaden märks tydligt när de nu når pensionsåldern, säger Mathieu Borie i facket SUD Rail.
– Orättvisorna gäller också rätten till vård, reseförmåner och änkepensioner, berättar han innan han ska vittna inför domstolen.
För facket är det väsentligt att de 849 arbetarna får ekonomisk upprättelse. I genomsnitt kräver de 400 000 euro vardera i skadestånd. Men facken säger också att SNCF bör slopa reglerna som i dag säger att man måste vara EU-medborgare för att anställas under de bästa villkoren inom företaget.
– Det finns ingen anledning till att den diskriminerande regeln finns kvar, säger Mathieu Borie.
Ledningen för järnvägsbolaget SNCF förnekar alla former av diskriminering.
Domen förväntas i september.