Det är fortfarande osäkert när USA:s nya tullsatser blir verklighet. I dag var egentligen deadline, och de skulle alltså träda i kraft.
Men ännu en gång skjuter president Donald Trump fram startpunkten, förutom för Kanada. Så osäkerheten fortsätter.
Så påverkar tullarna jobben
Under gårdagen hade den svenska regeringen ”sommarfika”, en pressträff där man presenterade olika nyheter. Bland annat nämnde arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) då hur USA:s tullar mot EU och Sverige kan påverka jobben här.
Enligt honom jobbar runt 41 000 människor i företag i Sverige som sysslar med export till USA, och därför skulle påverkas direkt av högre tullar.
– Ännu fler berörs indirekt, sa Johan Britz enligt TT men la till att det inte går att säga hur många jobb som försvinner.
De branscher som påverkas främst är fordons- och trä- och massaindustrin samt företag som tillverkar kemikalier och läkemedel.
Stål får högre tullsats
Det var i slutet av juli som EU och USA förhandlade fram ett nytt handelsavtal, som bland annat innebär 15 procent för amerikansk import från EU-länder.
Det finns dock undantag, som till exempel aluminium och stål som får en högre tullsats.