Ledare

3,9-procentskravet ger reallöneökning med lite flyt

Svenska företag och löntagare har jobbat på bra jämfört med konkurrentländerna. Samtidigt kan löneökningarna ätas upp av inflationen 2027.
3,9-procentskravet ger  reallöneökning med lite flyt
Facken presenterar lönekrav inför avtalsrörelsen 2027.
Foto: Mikael feldbaum

Facken inom industrin har beslutat kräva 3,9 procents löneökningar nästa års avtalsperiod. Det är ett snäpp lägre än när man krävde 4,2 procent för två år sedan. Och facken har sagt att de vill bibehålla samma höjda löneökningstakt på längre sikt. Det går inte riktigt ihop.

Men samtidigt ska man komma ihåg att den svenska inflationen då hade legat betydligt högre 2022-2023. Arbetstagarna krävde kompensation för år med krympande reallöner. Lönekostnaderna hade inflaterats ner.

Speciellt inflationsår 2027

Nu förväntar Konjunkturinstitutet att inflationen landar på 2,6 procent 2027. Det är ett speciellt år då subventioner på bränslen och matmoms försvinner och driver upp kostnader.

Fackens krav på 3,9 procent kommer sannolikt förhandlas till löneökningar på 2,9 procent. Det visar historien eftersom ungefär 75 procent av fackens krav brukar realiseras. Det inkluderar arbetstidsförkortning.

Säg att löneökningen i kronor och ören blir 2,6 procent efter kortad arbetstid som tar 0,3 procentenheter av utrymmet. Då innebär det att lönen håller jämna steg med inflationen under 2027 för att sedan bräcka inflationen under tidiga 2028 om den faller tillbaka till 2 procent. Den egentliga vinsten för arbetstagarna är i praktiken kortad arbetstid.

Man kan säga att löneökningarna i kronor i år riskerar att bli offer för en ryckig regeringspolitik som skapar hög inflation 2027.

Ökade reallöner kräver flyt

Ett mer optimistiskt scenario är att en större del av fackens krav blir verklighet. Med till exempel 3,4 procents löneökning, så skulle inflationen bräckas med en halv procentenhet om vi fortsatte räkna bort 0,3 procentenheter till arbetstidsförkortning.

Det är den mer positiva bilden som facken eftersträvar. Unionens ordförande Peter Hellberg värjde sig på presskonferensen mot Arbetsvärldens fråga om vi riskerar hamna på det historiska värdet 75 procent av kravet. ”Vi lämnar ett krav som är rimligt och sedan försöker vi komma så nära det som möjligt”, sa han.

Och vem vet om inflationen verkligen når hela 2,6 procent nästa år. ”Med utgångspunkt i de ekonomiska förutsättningarna som nu råder bedömer vi att det är möjligt att uppnå reallöneökningar även under kommande år”, som facken själva skriver i sin avtalspoltiska plattform.

Svenska företag och löntagare har jobbat på bra jämfört med konkurrentländerna, visar fackens siffror. Belöningen blir kortad arbetstid. Men det krävs lite flyt för reallöneökningar i reda pengar.

Relaterad läsning

Hämtar fler artiklar
Prenumerera på Arbetsvärldens nyhetsbrev
Få koll på de senaste nyheterna och åsikterna om arbetsmarknaden!

Genom att skicka in det här formuläret godkänner jag att Arbetsvärlden sparar mina kontaktuppgifter