Europafacket

LO, TCO och Saco vill se Eva Nordmark leda Europafacket

LO, Saco och TCO föreslår Eva Nordmark, före detta arbetsmarknadsminister, som generalsekreterare för Europafacket. Beslut fattas först på kongressen nästa år.
LO, TCO och Saco vill se Eva Nordmark leda Europafacket
Eva Nordmark kan komma att leda Europafacket i framtiden.
Foto: Talga AB

De tre fackliga centralorganisationerna LO, Saco och TCO nominerar Eva Nordmark till generalsekreterare för Europafacket, ETUC. I dag leds det av irländskan Ester Lynch.

– Med fast förankring i svensk fackföreningsrörelse och målfokus som tidigare säkrat viktiga framgångar och förnyelse för tjänstemannarörelsen är det med stolthet och glädje som TCO nominerar Eva Nordmark. Eva Nordmarks erfarenheter och förmågor är särskilt viktiga i vår tid. Hon räds inte utveckling och vet att det är med facklig styrka som Europas löntagare kan hantera en orolig samtid, säger Therese Svanström, ordförande för TCO i en kommentar.

Jobbar i dag med PA-byrå

Eva Nordmark har tidigare varit arbetsmarknadsminister, och även ordförande för TCO samt lett fackförbundet Vision. I dag arbetar hon bland annat för PA-byrån Rud Pedersen.

– Europafacket har en mycket viktig uppgift, Det handlar om att värna och förbättra arbetstagares intressen i hela Europa. Att nominera en kandidat med bred erfarenhet och kunskap om de olika arbetsmarknadsmodellerna och med direkt kännedom om EU-systemet är viktigt för de svenska och europeiska arbetstagarna, säger Johan Lindholm, ordförande för LO i samma pressmeddelande.

I december kommer Europafackets styrelse besluta om vilken kandidat som ska föreslås som ny generalsekreterare. Själva beslutet kommer att fattas på kongressen i maj, som är i Stockholm.

Relaterad läsning

Hämtar fler artiklar
Prenumerera på Arbetsvärldens nyhetsbrev
Få koll på de senaste nyheterna och åsikterna om arbetsmarknaden!

Genom att skicka in det här formuläret godkänner jag att Arbetsvärlden sparar mina kontaktuppgifter