Claes Lindgren anställdes som tillförordnad länsöverdirektör på Länsstyrelsen Stockholm efter att Anna Kinberg Batra köpt ut den förra för 2,2 miljoner. Men det dröjde inte länge förrän han hamnade på direkt kollisionskurs med personalens representanter på myndigheten.
Nu utser regeringen honom till vikarierande landshövding sedan Anna Kinberg Batra fått sparken efter JO-kritik för grundlagsbrott.
”Under regeringssammanträdet torsdagen den 3 oktober fattade regeringen det formella beslutet att Anna Kinberg Batra får lämna uppdraget som landshövding i Stockholms län. Regeringen fattade då också beslut om att Claes Lindgren blir vikarierande landshövding fram till dess att en ordinarie landshövding utses.”, skriver Länsstyrelsen Stockholm i ett pressmeddelande.
Varnade för Claes Lindgren i brev till Ulf Kristersson
På söndagen skickade ordförande för den fackliga organisationen Saco-S och huvudskyddsombudet på myndigheten ett gemensamt brev till regeringskansliet. Brevet var ställt till Ulf Kristersson (M) och Erik Slottner (KD), den som officiellt utser landshövding, någon Aftonbladet tidigare rapporterat.
I brevet, som Arbetsvärlden tagit del av, listar de fackliga de problem som rått under Anna Kinberg Batra, som omnämns som ”en toxisk ledare”. De vädjar till regeringen att de ska inhämta fackens åsikt i samband med att ny ledning utses för att arbetsro och personalens väl ska vägas in i valet. De uttrycker att de är ”bekymrade” över att finna att Claes Lindgren är en av de sökande till tjänsten som ordinarie länsöverdirektör. De fick inget svar.
– Brevet är skickat till Erik Slottner och Ulf Kristersson. Men vi har ännu inte fått någon återkoppling, säger Susann Sass Jonsson ordförande för Saco-S på myndigheten och en av brevets författare till Arbetsvärlden.
Claes Lindgren redan ovän med facket
I brevet tar de också särskilt upp den tillförordnade länsöverdirektören Claes Lindgren och det bristande förtroende han har hos de fackliga.
Bland annat beskrivs ett arbetsmöte om det sänkta förtroende hos allmänheten som Anna Kinberg Batra-historien inneburit. Under mötet ska länsöverdirektören ha uttryckt: ”Det har inget egenvärde att vi ska ha högt förtroende! Det viktiga är att vi gör ett bra jobb!”. Yttrandet kritiserades sedan, men togs inte tillbaka, skriver de fackliga i brevet.
Men det är inte den enda fnurran på tråden mellan honom och facket.
Redan tidigare har Claes Lindgren avvisat att låta den utköpta tidigare länsöverdirektören Åsa Ryding delta i den interna arbetsmiljöutredning som skulle hantera Anna Kinberg Batras ledarskap. Frågan blev infekterad och facket vände sig till Arbetsmiljöverket, som inte vidtog åtgärd.
Facket avvaktar informationsmöte
I nuläget vill Susann Sass Jonsson inte ge något besked kring hur facket ser på att utnämningen blev precis tvärtom vad hon önskat. Hon vill först höra vad Erik Slottner säger på det informationsmöte med personalen som han ska hålla senare på torsdagen.
– Vi inte vet vilken information vi får klockan 14. Det kommer att vara avgörande för hur vi ser på lösningen. Just nu är det väldigt mycket som vi behöver få klarhet i, säger hon och fortsätter:
– Det enda jag är säker på är att alla vill komma tillbaka till ett stabilt läge så att vi kan jobba med det vi är här för att göra och vår myndighetsutövning. Vi behöver få arbetsro igen.
Helena Remnerud blir tillförordnad länsöverdirektör och övertar därmed Claes Lindgrens tidigare roll.
Claes Lindgren avböjer kommentera
I samband med denna artikels publicering sökte Arbetsvärlden Claes Lindgren för en kommentar. Efter publiceringen återkom han med budskapet att han inte önskar kommentera de fackligas kritik i brevet. Han meddelar vidare att han heller inte vill kommentera huruvida han ska uttryckt att allmänhetens förtroende för myndigheten inte hade ett egenvärde, eller vad han i så fall menade med det.
”Vad gäller det innehållet i de diskussioner som förts om arbetsmiljöundersökningen kommer jag fortsatt att hedra samverkansavtalet och inte kommentera något till andra än de som är utsedda att delta i det arbetet”, skriver vikarierande landshövding Claes Lindgren i ett mejl till Arbetsvärlden.
Artikeln uppdaterades 2024-10-04