Fackligt

Två högt uppsatta chefer lämnar Polisförbundet

Två chefer lämnar Polisförbundet i och med en omorganisation. Enligt klubben på förbundet är stämningen bra nu.
Två högt uppsatta chefer lämnar Polisförbundet
Polisförbundets kanslichef Gazal Casselborg organiserar om på förbundet.
Foto: Stefan Tell

Arbetssätten ändras för de 33 anställda på Polisförbundet under en omorganisation som fortfarande pågår.

För två högt uppsatta chefer skulle arbetsuppgifterna bli så pass annorlunda att de enligt kanslichef Gazal Casselborg valde att inte söka de nya chefsrollerna.

– De har gått vidare till nya utmaningar utanför Polisförbundet. Vi kommer att rekrytera nya chefer till våra enheter på kansliet, säger hon.

Så långt har det inte gått för någon annan anställd på förbundet, och Unionen-klubben anser att processen varit öppen och skett i samförstånd.

– De här två cheferna är inte kvar men i övrigt har ingen slutat och jag skulle säga att stämningen här är god, säger Malin Ekmark som är klubbordförande.

Anställda får ändrade arbetsuppgifter

Ingen, förutom de två cheferna, har behövt söka om sin tjänst, vilket de alltså inte gjorde utan valde att sluta. Däremot har några fått något förändrade arbetsuppgifter.

– De fåtal nya roller som skapats i och med förändringsarbetet har vi i överenskommelse med lokala Unionenklubben beslutat att utlysa, först internt och därefter externt, och på så sätt gett alla möjlighet att söka, säger kanslichef Gazal Casselberg.

Arbetsvärlden har sökt de två chefer som slutat, utan framgång.

Relaterad läsning

Hämtar fler artiklar
Prenumerera på Arbetsvärldens nyhetsbrev
Få koll på de senaste nyheterna och åsikterna om arbetsmarknaden!

Genom att skicka in det här formuläret godkänner jag att Arbetsvärlden sparar mina kontaktuppgifter