Under årets sex första månader gick närmare 8 000 människor med i en a-kassa. Tillströmningen var särskilt hög under andra kvartalet.
Totalt har de olika a-kassorna nu över 3 980 000 medlemmar, vilket enligt organisationen Sveriges a-kassor är fler än någonsin.
| A-kassorna som ökade mest | Procent | Antal |
| Livs | +3,91% | 1 121 |
| Alfa | +2,26% | 3 718 |
| Sveriges arbetares kassa | +2,22% | 220 |
| Seko | +1,27% | 1 014 |
| Akademikernas | +0,98% | 7 706 |
En osäker arbetsmarknad spås vara den främst orsaken, säger Johan Ahlgren, kommunikationschef i Sveriges a-kassor i en kommentar till siffrorna.
Några a-kassor backar
Men det finns även a-kassor som tappar medlemmar i en lågkonjunktur.
– A-kassor som omfattar branscher eller sektorer vilka i en sämre konjunktur drabbas särskilt hårt kan till och med under en period ha en negativ tillväxt och förlora medlemmar. Om människor lämnar en viss bransch och söker sig till en annan, kan de flytta sitt medlemskap till a-kassan i den nya branschen, säger Johan Ahlgren.
De tre största a-kassorna, med flest medlemmar, är Akademikernas a-kassa, Unionens och Kommunals.
De tre med minst antal medlemmar är Sveriges arbetares a-kassa, Journalisternas och Säljarnas.