Makroekonomi

”Minusräntan kan vara värre för ekonomin än väntat”

Minusräntan kan rentav vara skadlig för svensk ekonomi. Det säger TCO:s chefsekonom Göran Zettergren i en kommentar till Dagens industris kartläggning av näringslivets starka kritik mot ränteläget.

I en artikel i tisdagens Dagens industri har tidningen kartlagt näringslivets åsikter om Riksbankens historiska beslut att införa minusränta. 53 av 79 tillfrågade chefer och vd:ar svarar att minusräntan är fel, elva ställer sig positiva till den medan 15 är tveksamma eller vill inte svara. Näringslivstopparna skräder inte orden i sin kritik. I kommentarerna finns att läsa att den ger ”en uppenbar risk för finansiella bubblor”, att den ”sänder ut en signal som andas kris och panik” och att ”minusräntan lägger en död hand över allt”.

TCO:s chefsekonom Göran Zettergren delar näringslivets farhågor om ränteläget och säger att Dagens industris kartläggning visar på större problem än vad som tidigare har befarats.

– Min uppfattning har länge varit att minusräntan har varit verkningslös. Det intressanta med DI:s rundringning är att det möjligen kan vara värre än så. Minusräntan kan rent av vara skadlig för svensk ekonomi.

Relaterad läsning

Hämtar fler artiklar
Prenumerera på Arbetsvärldens nyhetsbrev
Få koll på de senaste nyheterna och åsikterna om arbetsmarknaden!

Genom att skicka in det här formuläret godkänner jag att Arbetsvärlden sparar mina kontaktuppgifter