Grönländska facket: ”Ge inte efter inför hoten” Donald Trump säger nu att han inte tänker ta Grönland med våld, men vad säger han imorgon, frågar sig den grönländska fackordföranden Jeff G. Berthelsen. Foto: Laurent Gillieron/TT, Estrella Mølgaard Thomsen

Grönländska facket: ”Ge inte efter inför hoten”

Grönlandskrisen Han möter medlemmarnas oro inför amerikansk invasion. Arbetsvärlden har pratat med grönländska facket Siks ordförande, som berättar om det nu viktigaste: att hålla ihop och stå eniga.
21 jan 2026 | 19:26
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Den grönländska fackordföranden möter Arbetsvärlden med ett vänligt leende från skärmen, men han säger det med eftertryck: ”Vi vill inte bli köpta! Vi vill inte bli övertagna!”. 

Jess G. Berthelsen är ordförande för det grönländska facket Sik. Han firade i slutet av förra året 36 års ordförandeskap. Men fackligt arbete och kollektivavtalsförhandlingar har plötsligt fått läggas åt sidan när den stora arktiska ön med en befolkning på 57 000 människor nu befinner sig i storpolitikens centrum.

Inför Donald Trumps budskap om att han ”kommer äga Grönland” finns bara ett fokus: Hålla ihop! Stå eniga! 

– Nu handlar det om att behålla vårt land. Allt annat vi är oense om inbördes eller med arbetsgivarna får läggas åt sidan. Även frågan om självständighet. För en sak måste vi hålla i minnet, om han tar över, då kan vi glömma allt om självständighet. Vi kommer klara det om vi är starka och håller ihop, säger han.  

”Vi är inga leksaker – vi är ett folk av kött och blod”

Men situationen tär. Han själv kan sova om natten, han är hoppfull säger han, det måste han som fackordförande förbli. Men han möter oron hos medlemmarna.

– Stämningen är ju tryckt. Kommer han idag och tar vårt land? Eller vad kommer han göra? Det kommer ständigt nya besked och det är klart att det skapar förstämning hos folk. Det är som om vi bara vore en leksak som man kan ta över. Det är vi inte. Vi är ett folk av kött och blod med egen vilja och tanke. Och vi har sagt nej, nej och åter nej. Vi vill inte tas över av USA!  

Just nu diskuterar de nordiska ledarna, EU och Storbritannien hur man ska hantera situationen. Ska man kontra med egna hårda ekonomiska motåtgärder mot Donald Trumps hot och hämndtullarna mot de länder som tagit ställning mot honom, mot de som skickat militär personal till Grönland? 

Den amerikanska toppdemokraten Gavin Newsom uppmanar till hård respons mot sin republikanska nemesis. I Arbetsvärlden säger den amerikanska fackfederationen AFL-CIO att EU måste svara upp och försvara Grönland och Danmark.

En person med glasögon och blå skjorta med krage tittar in i kameran och står framför en vanlig ljus bakgrund.
Jeff G. Berthelsen ler, men hans budskap är tydligt: Det grönländska folket är inte till salu. Foto: skärmavbild.

Nordiska soldater på Grönland skapar trygghet

Jess G. Berthelsen vill ogärna diktera hur de nordiska länderna ska svara. Han säger att Grönland känner ett hundraprocentig stöd. Han återkommer flera gånger till sin tacksamhet för det stödet från de nordiska länderna, från EU. Det är allt värt. Han säger att förstår att det är en känslig balansgång. 

– Men bara det att de nordiska länderna skickar soldater hit, att Nato också börjar sända soldater hit, det är vad vi behöver och det gör oss mer trygga. För vi vet inte vad Trump hittar på, säger han.

Den amerikanska presidenten har tidigare sagt att han inte utesluter att ta Grönland med militära medel. På onsdagen var hans budskap, på världsekonomiska forumet i schweiziska Davos, att han ”inte kommer använda våld”. Men han framhävde samtidigt att skulle USA göra det, skulle de vara ”ostoppbara”.

Det är bra att han säger att han inte ska använda våld nu, säger Jess Berthelsen, men ingen vet vad han säger imorgon. 

”Ge inte efter”

Är det något budskap han vill sända till de nordiska länderna är det: ”ge bara inte upp” 

– Jag hoppas inte att de låter sig skrämmas av de hot som Trump kommer med, att de inte ger efter. För om de gör det vad kommer härnäst? Vad tar han då? Island? Var går hans gräns? 

Han vrider sig obekvämt inför frågan vad som händer om Trump faktiskt tar över. Något annat än att Grönland och Danmark enade står emot är otänkbart. Han vägrar föreställa sig det, säger han. 

Men om det nu skulle hända, kommer ni som fackförbund göra motstånd?

– Vi vill ha den nordiska modellen. Vi vill inte ha amerikanska förhållanden här. Vi vet mycket väl hur det är i USA med en facklig anslutningsgrad på 10 procent och en timlön på 47 kronor. Det vägrar vi. 

21 jan 2026 | 19:26

Relaterad läsning

Kommentera
Kommentera
Hämtar fler artiklar
Få koll på de senaste nyheterna och åsikterna om arbetsmarknaden!
Nyhetsbrev