På Riva del Sole, en semesteranläggning i Toscana, har medlemmar i LO, TCO och Ledarna kunnat semestra till rabatterat pris. Svensk fackföreningsrörelse äger den sedan slutet på 60-talet.
− Det var en fantastisk idé när sextiotalet var ungt och charterturismen kom igång. Men idag lever vi i en annan tid. TCO-förbunden ser inte att det är en viktig medlemsservice som vi vill prioritera. Dessutom är det svårt att äga saker utomlands, säger Mikael Sjöberg, TCO:s kanslichef.
Riva del Sole
På Riva del Sole i Toscana finns 189 rum och lägenheter, tre pooler, gym, fem restauranger och barer, samt en privat strandremsa.
TCO, Unionen och Ledarna säljer nu samtidigt sina andelar. Köpare är Riksbyggen som sedan tidigare äger 16 procent av anläggningen. Största ägare är LO genom sitt förvaltningsbolag Bantorget. Dessa blir nu de enda två ägarna till en anläggning som går runt ekonomiskt, men inte ger någon utdelning till ägarna.
TCO:s andel inbringar enligt uppgift 16 miljoner kronor.
Försäljningsprocessen har tagit ett drygt år och konsulter och jurister har varit inblandade i Sverige såväl som i Italien.
− Vi får också betala för italienska processer och det har fördyrat försäljningsprocessen. Men vi kommer göra en vinst på det här. Det blir ett bra tillskott till TCO, säger Mikael Sjöberg.
Kommer TCO:arna att sakna Riva del Sole?
− Vi ser att väldigt få bland förbundens medlemmar använder Riva. Men det finns medlemmar som regelbundet besöker Riva så några av dem kan säkert sakna det.