LO:s valberedning fick det hett om öronen när deras huvudkandidat hoppade av dagen före kongressen inför ett potentiellt skandalavslöjande. Det tog Saco:s valberedning lärdom av. För att undvika en liknande situation genomfördes därför bakgrundskontroller på samtliga nominerade till Saco-styrelsen.
– Bakgrundskontrollerna var otvetydigt ett resultat av det. Vi ville inte ha några lik i garderoben som låg och skvalpade. Däremot var vi tydliga med att om någon har en kusin som snattat på Ica i Skurup så skulle det inte spela någon roll, säger Richard Malmborg, valberedningens ordförande.
Med den extra kontrollen kände sig valberedningen lugna med att gå vidare med tre huvudkandidater till Saco-ordförandeposten. Som Arbetsvärlden tidigare rapporterat så lade valberedningen på torsdagen fram Läkarförbundets Sofia Rydgren Stale som sitt val. Det är nu upp till Saco:s kongress den 13 november att fälla det slutliga avgörandet.
Valberedningen känner sig lugn
Men om något mot förmodan ändå skulle hända innan kongressen som skulle innebära att valberedningens kandidat skulle falla, finns det beredskap i tre reservkandidater.

– Kongressen kan då från golvet ställa frågan till oss vem som var andra eller tredje valet som vi hade tänkt oss. Men det här handlar inte om en liturgi utan en pragmatisk hållning till hur man väljer person på plats, säger han.
Innan valberedningen gjorde sitt val skedde en noggrann sondering under flera års tid kring kandidaternas stöd hos Saco-förbunden. Richard Malmborg känner sig därför lugn inför kongressen.
En indikation på det stöd som Sofia Rydgren Stale har för sin kandidatur står att finna i att hon nominerats av hela åtta olika förbund inom Saco-federationen. Förutom Åsa Fahlén, som nominerats av två, har övriga kandidater nominerats endast av de förbund de i nuläget har sina uppdrag i.
Richard Malmborg vill dock inte gå in på hur prioriteringslistan ser ut för reservkandidaterna med mer än att bekräfta att de är Ulrika Lindstrand, idag ordförande för Sveriges Ingenjörer och Akavias vd Magnus Hedberg.
Övriga kandidater har inte dragit sig ur
Och de andra kandidaterna är redo. Ingen av dem har offentligt protesterat mot valberedningens val, men ingen av dem har heller dragit tillbaka sin kandidatur.

– Det är klart att det går att bli nominerad från golvet om man varit föremål för nominering. Men vi har inte riktigt den traditionen så jag har inte tänkt på det, säger Sveriges Ingenjörers Ulrika Lindstrand, som var en av tre huvudkandidater.
Kommer du ställa upp om det händer?
– Jag förutsätter att valberedningen förankrat sitt förslag så starkt att det inte kommer bli aktuellt. Det är så hypotetiskt så jag vill inte spekulera i det, säger hon och säger att hon både har stort förtroende för Sofia Rydgren Stale och är glad för valberedningens nominering till vice ordförande i Saco-Styrelsen.
Den sista av huvudkandidaterna Akavias vd Magnus Hedberg tackar nej till att kommentera utfallet av valberedningens process. Han hänvisar istället till Saco, som i sin tur säger att de inte kan kommentera å hans vägnar.
Att han inte dragit tillbaka sin kandidatur bekräftas dock av valberedningens ordförande.
Åsa Fahlén kritisk till valberedningen
Redan innan valberedningens val offentliggjorts fick den kritik av Åsa Fahlén som nominerats av både Sveriges Lärare och Sveriges skolledare. Kritiken grundade sig i att hon, trots detta inte ens intervjuats. Hon ansåg det vara både ”märkligt” och ”ett underbetyg”.
Richard Malmborg ställer sig dock frågande till kritiken.
– Jag blir lite överraskad. Vi hade många kandidater och var tvungna att snörpa in och gå vidare med några huvudkandidater som haft mer stöd av förbunden och positiva kommentarer. Hon fick besked som de andra, men de som blivit intervjuade har varit huvudkandidaterna, säger han.
Att Åsa Fahlén förlorade till Sofia Rydgren Stale tar hon dock med ro och säger sig ha mycket gott förtroende för henne.

– Det var dags för en kvinna och en kvinna från offentlig sektor. Jag tycker Sofia är en av de självklara kandidaterna. Jag upplever henne som inlyssnande och intelligent. Hon kommer att göra det bra för Saco och har goda möjlighet att bli vald på kongressen, säger hon.
Åsa Fahlén sade redan innan valberedningens val meddelades att hon inte ”kommer att ta någon fajt” om ordförandeposten även om hon inte blir vald. Hon har dock inte dragit tillbaka sin kandidatur.
– Jag har trott att det skulle bli Sofia. Då tänker jag att jag varken behöver göra bu eller bä. Jag kommer inte ta kontakt med någon och be dem golvnominera mig. Jag har gått tillbaka till mitt lärarjobb och trivs som fisken i vattnet.