Avatar hjälper chefer som ska säga upp medarbetare Chefer kan träna på att säga upp anstälda med en avatar. Bilden är ett montage. Foto: Anders Wiklund/TT och TRR.

Avatar hjälper chefer som ska säga upp medarbetare

Att behöva säga upp medarbetare är något de flesta chefer gruvar sig för. Med anledning av detta har TRR utvecklat en tjänst där chefer kan öva sig på en avatar som kan vara både arg och ledsen.
1 dec 2025 | 14:50
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

Det är omställningsorganisationen TRR som har utvecklat den nya tjänsten som inom kort ska finnas i digital form, skriver tidningen Kollega.

– Chefen får möta en avatar och kan sedan göra olika val. Man kan till exempel ställa in om man vill att avataren ska vara ledsen, frågvis eller förbannad. Det går också att ställa in olika svårighetsgrader, säger Pierre Figéus, business owner på TRR till tidningen Kollega.

Chefer får feedback efter mötet med avataren

En man med skalligt huvud och skägg ler mot kameran. Han har på sig en rutig skjorta och en blå jacka. Bakgrunden är enfärgad och ljus.
Pierre Figéus, TRR

Efter samtalet får chefen feedback från TRR.

TRR har i många år tränat chefer på hur de ska agera vid uppsägningar och det är kunskapen de fått under denna tid som ligger till grund för den digitala tjänsten, som också har utvecklats i samarbete med chefer.

– Tyvärr förekommer det att chefer genomför uppsägningar utan att ha förberett sig. Det är idiotiskt och gynnar inte någon.

Träning gjorde chefer bättre på svåra samtal

I intervjuer som genomförts efter att chefer fått träna på avataren kunde TRR se en markant skillnad i kompetens.

TRR hoppas att chefer som är bättre förberedda genom sitt sätt att agera i förlängningen ska underlätta för uppsagda att snabbare hitta ett nytt arbete.

– Tyvärr händer det att människor blir uppsagda via sms, på semestern eller genom att chefen skickar någon annan. Då måste den som har blivit uppsagd lägga tid på att bearbeta uppsägningen och tappar tempo, säger Pierre Figéus till tidningen Kollega.

1 dec 2025 | 14:50

Relaterad läsning

Kommentera
Kommentera
Hämtar fler artiklar
Få koll på de senaste nyheterna och åsikterna om arbetsmarknaden!
Nyhetsbrev