Just nu ligger en begäran om föreläggande eller förbud mot paradhjälmen hos Arbetsmiljöverket. Det är Försvarsförbundet som vill att verket utreder om hjälmen, som sett likadan ut i hundra år, är så säker som jobbet till häst kräver. Det rapporterar TT.
– Vi har under lång tid tvivlat på hur skyddande paradhjälmen är vid en olycka där ryttare kastas av och fallet blir olyckligt, säger Andreas Lundin, skyddsombud för musikkåren till TT.
Det finns inga lagkrav på att ha hjälm när man rider. Skyddsombudet vill att Arbetsmiljöverket tar ställning till arbetssituationen. Eventuellt kan musikkåren begära att få ha en säkerhetsklassad ridhjälm när man rider bland bilar och människor i stadsmiljö. I så fall föreslår skyddsombudet att man tar fram en ridhjälm som ser ut som den traditionella paradhjälmen.