Almedalen 2022

Ulf Kristersson (M): ”Vi kommer att återinföra tjänstemannaansvaret”

Sänkta skatter, skattehöjningsstopp och ett återinfört tjänstemannaansvar. ”Jag vill tjäna det här landet, inte bara som moderaternas partiledare utan också som statsminister”, sa Ulf Kristersson i sitt Almedalstal valåret 2022.
Ulf Kristersson (M):  ”Vi kommer att återinföra tjänstemannaansvaret”
Moderaternas partiledare Ulf Kristersson talade inför 1800 åhörare i Almedalen.
Foto: Malin Crona

Moderaterna möter valåret 2022 med klassiska moderata löften.

”Jag vill sänka skatten på de lägsta inkomsterna, så att det lönar sig bättre att jobba än att leva på bidrag”, sa Ulf Kristersson i sitt Almedalstal där han utmanade Magdalena Andersson om statsministerposten efter valet.

Partiet vill också sänka skatten på ISK-sparandet och slopa reduktionsplikten för drivmedel. Och någon fastighetsskatt blir det inte med en moderatledd regering, lovar Ulf Kristersson.

”Återinför tjänstemannaansvaret”

Moderaterna vill också återinföra tjänstemannaansvaret.

”Medborgarna har rätt att kräva, att med all offentlig maktutövning följer ett ansvar för de beslut man fattar”.

”På 70-talet avskaffade Socialdemokraterna tjänstemannaansvaret. Det var mycket dumt. Min regering kommer återinföra det. Det är tydligt att det behövs en uppdaterad version av offentligt ansvarsutkrävande.”

Han lyfte också frågan om att myndigheter inte får samköra sina register och att bidragsfusket i socialförsäkringssystemet uppgår till 20 miljarder om året.

Relaterad läsning

Hämtar fler artiklar
Prenumerera på Arbetsvärldens nyhetsbrev
Få koll på de senaste nyheterna och åsikterna om arbetsmarknaden!

Genom att skicka in det här formuläret godkänner jag att Arbetsvärlden sparar mina kontaktuppgifter