Är det någon som har sprit?, ska en kriminalvårdare ha frågat kollegorna i köket på anstalten en dag i maj. Och det hade någon. Så en kort tid efter tog en kollega med sig två dunkar hembränt till jobbet och gav bort. Så berättar den spritförmedlande kollegan själv till kriminalvårdens personalansvarsnämnd, PAN.
”Vid en samlad bedömning finner arbetsgivaren att [kriminalvårdaren] genom sitt agerande har grovt åsidosatt sina skyldigheter enligt anställningen.”, skriver HR-avdelningen till nämnden.
Enligt HR:s utredning ska kriminalvårdaren ha lämnat ut två femlitersdunkar med hembränt från centralköket. Kollegan tog emot dunkarna och ställde dem i bakluckan på sin bil som stod parkerad utanför. Senare under dagen ska kollegan också ha visat upp bakluckans innehåll för arbetsgivaren.
Olämpligt att förmedla sprit på jobbet
Kriminalvårdaren bekräftar att hon har förmedlat spriten, men inskärper att hon inte har tillverkat den själv. Men även att förvärva, inneha och förvara olovligt tillverkad sprit är ett brott mot alkohollagen, skriver HR i utredningen. Dessutom är det inte förenligt med vare sig Kriminalvårdens riktlinjer för alkohol och andra droger eller dess värdegrund att förmedla hembränt på jobbet.
”Arbetsgivaren ser mycket allvarligt på att Kriminalvårdens arbetsplats har använts för överlämnande av olovligt tillverkad alkohol. Ett sådant agerande är direkt oförenligt med de krav på laglydnad, gott omdöme och personlig lämplighet som måste kunna ställas på anställda inom Kriminalvården”, skriver HR-avdelningen.
Arbetsgivaren rekommenderar personalansvarsnämnden att besluta om avsked. Händelsen har också polisanmälts.


