6 av 12 TCO-förbund vill avskaffa karensavdraget TCO är kluvet kring vissa av medlemsförbundens krav på avskaffande av karensavdraget. Foto: Isabell Höjman, Johan Nilsson/TT, Arbetsvärlden

6 av 12 TCO-förbund vill avskaffa karensavdraget

Karens vid sjukdom Hälften av tjänstemannafacken inom TCO vill att löneavdraget första sjukdagen ska avskaffas. Bara ett vill behålla det. Det visar Arbetsvärldens enkätundersökning. Även inom SACO är facken splittrade i frågan.
14 maj 2025 | 09:09
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

LO har fått Socialdemokraterna med på tåget om att avskaffa det avdrag från lönen som görs första dagen du är sjuk. Men hos tjänstemännen har det varit tystare och TCO som organisation vill inte delta i Arbetsvärldens enkätundersökning. Men enkätsvaren visar att bara ett av dess förbund säger nej till att avskaffa karensavdraget helt. 6 av 12 TCOförbund vill se löneavdraget avskaffat.

”Det är orimligt om privatekonomiska överväganden ligger till grund för om man går till jobbet eller inte när man är sjuk.”, svarar Fackförbundet ST som organiserar tjänstemän inom statliga myndigheter och bolag, i enkäten.

De förbund som är positiva till avskaffande och som framför argument, lyfter fram att avdraget slår orättvist ekonomiskt mot dem som inte har möjlighet att jobba hemifrån vid lättare sjukdom. Fackförbundet Vision ser också att det finns en koppling mellan lägre lönenivå och yrken som kräver att man är på plats. 

”Ekonomiskt slår den extra hårt mot grupper med låg inkomst som dessutom saknar möjlighet att jobba hemifrån. Vi ser att flera av Visions medlemsgrupper drabbas hårt ekonomiskt, så som tandsköterskor och medicinska sekreterare.”, skriver Vision i enkäten.  

En mässingsvåg med en stor grön kula märkt "Unionen 700 000" väger tyngre än flera mindre kulor märkta med olika fackföreningar och deras medlemsnummer, alla på en rosa bakgrund.
TCO-förbundens inställning till avskaffande av karensavdraget utifrån medlemsantal.
Grafik: Anders Ljung/Arbetsvärlden

Vårdförbundet: Samhället förlorar på karensavdrag

För arbetsgivarna som står för sjuklönen de första 14 dagarna slår ett slopat karensavdrag förstås ekonomiskt. Enligt Svenskt Näringsliv skulle det både bli tillväxthämmande och ”skada arbetsnormen”. Men mot det väger flera av facken erfarenheter och insikter från covidpandemin.

Både Vision och Vårdförbundet framför att karensavdraget innebär att flera väljer, eller känner sig tvungna att gå till jobbet trots att de är sjuka. Det leder till både smittspridning och ökar risken för långtidssjukskrivning vilket i sin tur leder ökade konstnader för individ, arbetsgivare och samhället. 

”Det är av intresse för alla i samhället att personalen inte går till jobbet när de är sjuka, inte heller med lättare symtom.”, skriver Vårdförbundet. 

För ett avskaffande är även Tull-Kust, Scen & Film och Symf. 

Fyra förbund har inte bestämt sig

Polisförbundet och Forena nekar att svara, det senare med argumentet att förbundet inte bestämt sig. 

Journalistförbundet och Finansförbundet uppger att de av bland annat resursskäl har prioriterat att analysera och driva andra frågor. 

”Vi har dock förståelse för att det är en mer prioriterad fråga för arbetstagare i andra branscher och stödjer andra fackförbunds strävan för att säkra bättre villkor för sina medlemmar.”, svarar Finansförbundet. 

Försvarsförbundet uppger att de kan se både fördelar och nackdelar med ett avskaffande. Nackdelen skulle kunna vara att människor väljer att stanna hemma trots att de egentligen inte är sjuka. Men förbundet överlåter till TCO att staka ut en riktning. 

Bör karensen vid sjukdom avskaffas?

FörbundJaNejOklart
Facket ST  
Finansförbundet  
Forena  
Försvarsförbundet  
Journalistförbundet  
Polisförbundet  
TULL-KUST  
Unionen  
Vision  
Vårdförbundet  
Scen & Film  
Symf  

Unionen vill inte avskaffa karensavdraget

Bara ett av TCO:s förbund, dess största, Unionen, svarar att de helst inte vill svara ja eller nej. Men skriver i sitt svar att de anser det rimligt att det ”finns viss självrisk i sjukförsäkringen”.

”Däremot motsätter sig Unionen ytterligare karensavdrag eller på annat sätt höjda självrisker för den enskilde.”, svarar Unionen i Arbetsvärldens enkät. 

Karensavdraget

Karensavdraget är ett avdrag från din sjuklön som görs av arbetsgivaren. Den träder ikraft den första sjukdagen men motsvarar 20 procent av den sjuklön du skulle fått under en full arbetsvecka.
 
Avdraget ersatte karensdagen från den 1 januari 2019. Förändringen beskrevs som mer rättvis för de som arbetade deltid eller oregelbundna arbetsveckor.
 
Under två perioder under covidpandemin pausades karensavdraget tillfälligt för att uppmuntra anställda att inte gå till jobbet med symptom och minska smittspridnignen. Efter pandemin återinfördes avdraget.

+ Expandera

Istället för ett totalt avskaffande så förordar Unionen andra lösningar för att mildra den ekonomiska smällen för den anställda.

”Dessutom bör det allmänna och särskilda högriskskyddet utvidgas i syfte att skydda arbetstagare med återkommande sjukfall mot allt för stort inkomstbortfall orsakat av karens och för att förbättra arbetsmarknadssituationen för arbetstagare med återkommande sjukfall eller risk för sådana.”, skriver facket. 

LO vill ha bort karensavdraget – Saco är splittrade

De fackliga centralorganisationerna LO och Saco fick också svara på enkäten. 

”Det finns ingen anledning till att svenska arbetare ska straffas hårt vid sjukdom – så ser det inte ut i våra grannländer. Det finns redan ett inbyggt system med avdrag som gör att ingen som blir sjuk får full lön.”, svarar LO. 

I Sacos svar framgår att organisationens förbund är splittrade i frågan och gränsdragningen skär vid möjligheten att arbeta hemma. Argumenten är desamma som hos de TCO-förbund som vill se karensavdraget avskaffat.

”Det är tydligt att Sacoförbund med medlemmar som arbetar i kontakt- och relationsyrken och som har svårt/inte kan arbeta hemma vid lindrig sjukdom, vill att karensavdraget avskaffas.”, svarar Saco.

De förbund med yrkesgrupper som har möjlighet att jobba på distans fokuserar istället på att karensavdraget motverkar missbruk. Den analysen skriver också Saco som centralorganisation under på. 

14 maj 2025 | 09:09

Relaterad läsning

Kommentera
Kommentera
Hämtar fler artiklar
Få koll på de senaste nyheterna och åsikterna om arbetsmarknaden!
Nyhetsbrev