Podcast

Så blir konsekvenserna om turordningsreglerna ändras

Nils Karlsson, vd på Ratio, gästar podden för att berätta varför näringslivet så gärna vill förändra turordningsreglerna.
Så blir konsekvenserna om turordningsreglerna ändras
Britta Lejon, ST, Samuel Engblom, TCO, NIls Karlsson, Ratio och Mikael Feldbaum, Arbetsvärlden om LAS och turordning.

Turordningsreglerna spelar en avgörande roll i regeringsförhandlingarna. Nils Karlsson, vd på Ratio, gästar podden för att berätta varför näringslivet så gärna vill förändra dem. Trygghet handlar inte om turordning utan om kompetens menar han. Britta Lejon menar tvärtom att hela Lagen om anställningsskydd skapar en balans på arbetsmarknaden som Sverige mår bra av. Samuel Engblom ser turordningsreglerna som en symbolfråga som politiker men inte företagare bryr sig om.

Som alltid rapportering från En jobbig värld. Denna gång om regeringsbildning med himmelskt mandat. Spaningar hinns också med om konsulter i offentlig sektor, svenska reformer, amerikansk administrationsnedstängning och lösningen på finanskriser.

Relaterad läsning

Hämtar fler artiklar
Prenumerera på Arbetsvärldens nyhetsbrev
Få koll på de senaste nyheterna och åsikterna om arbetsmarknaden!

Genom att skicka in det här formuläret godkänner jag att Arbetsvärlden sparar mina kontaktuppgifter