Sverige sämst i Norden på kampen mot inkomstklyftor Sverige tappar rejält i kampen mot ojämlikhet, enligt ny rapport. Foto: Janerik Henriksson/TT

Sverige sämst i Norden på kampen mot inkomstklyftor

Inkomstklyftor Sverige har rasat tio platser när det gäller att bekämpa ojämlikhet, enligt en rapport som hjälporganisationen Oxfam tagit fram. Det gör Sverige sämst i Norden.
11 okt 2022 | 11:20
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

Det handlar om ett index för att mäta vad som görs för att bekämpa ojämlikhet i 161 olika länder.

Det tas fram vartannat år av hjälporganisationen Oxfam tillsammans med organisationen Development Finance Interionanatl.

Rapporten fokuserar på tre områden: välfärd, skatter, och arbetstagares rättigheter.

Och sedan 2017 klättrar Sverige allt längre ner i rankningen. Då låg vi i topp.

”Utveckling i Sverige är oroande”

För de senast uppmätta åren 2020-2021 trillar nu Sverige ner tio steg, till plats 20. Sämst i Norden. Norge toppar listan.

–  En ojämlik värld leder till ökad social oro, politisk instabilitet, våld och kriminalitet. Därför är utvecklingen i Sverige och världen just nu oroande. Tappet för Sverige är främst en följd av att politiska beslut har inneburit att Sveriges skattepolitik inte lyckas med att bekämpa ekonomisk ojämlikhet.

– Om Sverige och andra länder inte börjar agera för att bromsa den eskalerande ojämlikheten kan det få katastrofala följder, säger Suzanne Standfast, generalsekreterare för Oxfam Sverige i ett pressmeddelande.

Globala nedskärningar i vård och utbildning

Rapporten visar också att  hälften av låginkomst- och medelinkomstländerna i mätningen minskade sina sjukvårdsbudgetar under pandemin.

Och att 70 procent minskade på utbildningsbudgeten.

De är bäst

  1. Norge
  2. Tyskland
  3. Australien
  4. Belgien
  5. Kanada
  6. Japan
  7. Danmark
  8. Nya Zeeland
  9. Slovenien
  10. Finland
+ Expandera

 

11 okt 2022 | 11:20

Relaterad läsning

Kommentera
Kommentera
Hämtar fler artiklar
Få koll på de senaste nyheterna och åsikterna om arbetsmarknaden!
Nyhetsbrev