Samtalston

TCO: Ohövlighet hotar demokratin och arbetsron

Åtta av tio säger att de presterar sämre av att bli ohövligt bemötta på jobbet, enligt en ny rapport från TCO. Samtidigt har Donald Trump visat att det går att vinna väljare på att bete sig som en idiot.
TCO: Ohövlighet hotar demokratin och arbetsron
Therese Svanström, ordförande TCO.
Foto: Eva Edsjö.

Under februari 2026 har TCO låtit Novus undersöka hur allmänheten upplever hövlighet och tonläge i svensk politisk debatt. Resultaten presenterades vid ett seminarium i rapporten Hövlighetsmissionen – Hur hövlighet och ohövlighet påverkar samhället och demokratin.

– Med initiativet vill vi förändra den offentliga samhällsdebatten i Sverige och skapa en rörelse för ett bättre samhällsklimat baserat på hövlighet, respekt och tillit, säger Therese Svanström, ordförande i TCO.

En kvinna med mörkt hår i knut, glasögon, vit blus med rött broderi och röda byxor, talar stående vid ett runt bord med tre glas och två vattenkaraffer. Två personer sitter i förgrunden.
Therese Svanström, ordförande för TCO inledde seminariet.
Foto: Carola Andreasson

Avstår politiska debatter

Resultaten i undersökningen visar att tre av fyra är oroade över klimatet i det politiska samtalet och att varannan avstått från att se politiska debatter eftersom de uppfattar tonläget för aggressivt.

Hälften av alla i undersökningen uppger samtidigt att en mer hövlig debatt skulle göra dem mer villiga att följa politiska debatter.

Extremhögens samtalston har smittat av sig

För att bidra till en förändring har TCO därför tagit initiativ till Mission för hövlighet.

Daniel Poohl, vd och ansvarig utgivare för Expo var en av deltagarna under seminariet. Han menade att samtalsklimatet hårdnat under de senaste åren och att det politiska samtalet har påverkats av extremhögerns samtalston.

– För ungefär tio år sedan hände något. Extremhögern sätt att föra samtal genomsyras av en medveten ohövlighet. De har sett att det skapar reaktion och känslor och det har smittat av sig, säger Daniel Poohl.

Trump vinner på idiotiskt uppförande

Tonaliteten i samtal och debatt har förvärrats ytterligare efter att Donald Trump blev president, menar Daniel Poohl.

– Det här är något som sker på väldigt många arenor, både i det offentliga samtalet och på arbetsplatser. Efter att Trump blev vald till president så upptäcktes det att man faktiskt kan vinna på att uppträda som en idiot. Han visade att ju mer du ljuger och förnedrar andra desto mer verkar väljarna gilla det. Det har varit den största förändringen under de senaste åren, säger Daniel Poohl.

Ohövlighet ger sämre prestation på jobbet

En av rapportförfattarna, Dan Hasson, forskare i folkhälsovetenskap vid Karolinska institutet, som föredrog delar av resultaten i rapporten, säger att ohövligt beteende har blivit vanligare, inte bara i politisk debatt utan också i samhället i stort.

Ett svenskt stapeldiagram visar hur exponering för ohövlighet på jobbet leder till negativa konsekvenser för medarbetarna, bland annat minskat engagemang, lägre produktivitet, mindre ansträngning, minskat ansvar, sämre arbetsprestation och frånvaro.
Källa: TCO-rapporten Hövlighetsmissionen.

De senaste decenniernas ökning av ohövlighet bekräftas av studier av relaterade mått som empati som minskat och narcissism som samtidigt ökat, skriver forskarna Dan Hasson och Karin Villaume i rapporten.

På arbetsplatser där anställda bevittnar ohövlighet eller själva bemöts ohövligt anstränger sig 48 procent av de anställda mindre, 38 procent uppger att kvalitén på deras arbete försämras och 80 procent att de förlorar tid på att oroa sig över incidenten som inträffat. 63 procent försökte aktivt undvika personen som uppträtt ohövligt och 78 procent kände sig mindre engagerade.

Utöver detta uppger åtta av tio att de presterade sämre av att bli ohövligt bemötta.

En man i mörk kostym står framför en publik, talar och gestikulerar med händerna. Bakom honom finns en projektionsskärm som visar en del av en text. Publiken är sittande och vänd mot honom.
Dan Hasson, forskare, presenterade rapporten.
Foto: Carola Andreasson

Ohövlighet destabiliserar samhället

– Att uppträda ohövligt destabiliserar samhället, säger Dan Hasson.

Detta oavsett om det sker inom den politiska debatten eller på arbetsplatser.

– En hälsosam demokrati bygger på tillit. Man blir mer benägen att lyssna eller delta i det politiska samtalet, att rösta eller lyssna på någon som har en annan åsikt om samtal förs på ett civiliserat sätt, säger han.

Fokusera på det som förenar

En sätt att vända ohövliga samtal till att bli mer hövliga, är att fokusera på det som förenar, det vill säga kooperativa mål i stället för konkurrensinriktade mål.

– Att lyssna för att försöka förstå och att ställa vänliga och öppna frågor och låt andra tala till punkt är andra vägar att gå. Att visa hänsyn även i konflikt, säger Dan Hasson.

Relaterad läsning

Hämtar fler artiklar
Prenumerera på Arbetsvärldens nyhetsbrev
Få koll på de senaste nyheterna och åsikterna om arbetsmarknaden!

Genom att skicka in det här formuläret godkänner jag att Arbetsvärlden sparar mina kontaktuppgifter